10 najciekawszych podłóg na świecie

Podłoga to tylko podłoga, prawda? Nie zawsze. Niektóre z nich postrzega się jako prawdziwe dzieła sztuki.

Na całym świecie możesz znaleźć najbardziej wyjątkowe podłogi z subtelnymi detalami, uderzającymi wzorami lub ważną historią. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj. Przedstawiamy 10 najciekawszych podłóg na świecie.

10. Złudzenie optyczne w Manchesterze

Jako firma produkująca płytki naturalnie chcesz pokazać, co jest dzięki nim możliwe. Dlatego przedsiębiorstwo Casa Ceramica w Manchesterze utworzyła wyjątkową podłogę. Wzór to złudzenie optyczne, dzięki któremu podłoże wygląda jakby nie było płaskie. Znajduje się ona w korytarzu przed wejściem do firmy, co od razu zaskakuje klientów oraz wywiera pozytywne wrażenie. Złudzenie optyczne działa tylko w jedną stronę, więc z innej perspektywy tego nie zobaczysz.

 

9. Rzymska willa w Woodchester

Rzymska willa w wiosce Woodchester słynie z pięknej mozaiki podłogowej. Została zbudowana w II wieku p.n.e. z ciekawym podłożem, które opowiada historię Orfeusza. Wyróżnia się to, ponieważ jest ogromna, ale zarazem zawiera mnóstwo małych detali. Niestety nie można tego podziwiać. Podłoga została pokazana zaledwie 8 razy od czasu jej odkrycia oraz za każdym razem jest od razu zakrywana. Nie ma w tym momencie planów, by ją gdzieś wystawić, choć wykonano jej replikę.

 

8. Centrum Hejdara Alijewa w Azerbejdżanie

Gdzie się zaczyna a kończy podłoga? Można powiedzieć, że odpowiedź jest dość prosta, ale podłoga w Centrum Hejdara Alijewa w Azerbejdżanie budzi wątpliwości. Projektant chciał stworzyć budynek, który składałby się z płynnego ruchu. W rezultacie podłoga „wpada” w ściany czy dach obiektu. Autor chciał przekroczyć pewne granice dotyczące architektury i stworzyć budynek przypominający rzeźbę.

 

7. Katedra w Chartres

Katedra w Chartres ma specyficzną podłogę w kształcie labiryntu. Został on stworzony, aby umożliwić pielgrzymom podążanie trasą do centrum katedry. Gdy znaleźli się oni w punkcie centralnym, mogli podziwiać piękne witraże budynku. Współcześnie w każdy piątek można chodzić boso po labiryncie. W podłodze znajduje się również czerwony punkt, który jest doskonale oświetlony w środku lata przez promienie słoneczne.

 

6. Wielki Meczet w Aleppo

Meczet w Aleppo został zbudowany już w 715 roku p.n.e. Budynek ma więc bogatą historię i niezliczona ilość osób chodziła po nim. Wojna w Syrii uszkodziła część meczetu, ale większość podłogi jest nadal nienaruszona. Ma ona geometryczny wzór i składa się z różnokolorowych kamieni. Na dużym placu znajdziesz fontanny oraz zegar słoneczny.

 

5. Katedra w Sienie

Katedra w Sienie jest przepiękna dzięki czarno-białym dekoracjom znajdującym się w całym obiekcie. Nawet podłoga okazuje się jedną z głównych atrakcji. Najlepiej ją podziwiać, spoglądając w dół z galerii, ponieważ składa się ona z 57 powierzchni, z których każda opowiada różne historie biblijne. Od XIV do XVI wieku pracowało nad posadzką ponad 40 artystów. Razem stworzyli labirynt dzieł sztuki, które najlepiej oglądać z daleka. Wierzący, którzy popełnili grzech, czołgali się po podłodze na kolanach, aby znaleźć łaskę.

 

4. Majakowskaja w Moskwie

Jedna z stacji metra w Moskwie ma przepiękną podłogę. Została zbudowana w latach 30. XX wieku i zaprojektowana przez Aleksieja Dushkina. Przez lata pełniła wiele funkcji – od schronu podczas II wojny światowej po miejsce spotkań Stalina. Podłoga posiada geometryczny wzór i składa się z kawałków granitu oraz marmuru w czterech różnych odcieniach. Szukasz czegoś takiego? Polecamy podłogi z PCV Kwantums.

 

3. Willis Tower w Chicago

To piętro nazywane jest inaczej The Ledge. I to nie bez powodu, ponieważ to mała półka wystająca z Willis Tower w Chicago. Cechą szczególną tego podłoża okazuje się to, że została ona wykonana w całości ze szkła – podobnie jak ściany czy dach przy półce. To sprawia, że może się wydawać, iż unosisz się nad miastem na wysokości ponad 400 metrów. Nie musisz się martwić, bo podłoga składa się z trzech warstw grubego szkła. Nie można więc spaść, ale nadal potrzebujesz odwagi, aby tam wejść.

 

2. Portugalska mozaika uliczna

To nie jest jedna konkretna podłoga, ale styl, który można teraz zobaczyć na całym świecie. To forma sztuki, w której proste płytki uliczne są odlewane w piękny wzór. Fale stały się popularnym wyborem. Niestety budowa portugalskiej mozaiki ulicznej jest coraz mniej popularna, ponieważ zajmuje dużo czasu i pieniędzy. Na szczęście Portugalia dokłada wszelkich starań, aby zachować tę tradycję, ponieważ każdego roku rząd uczy tej techniki nowych ludzi.

1. Meczet Sułtana Qaboos w Omanie

Większość podłóg na tej liście została wykonana z płytek, ale Meczet Sułtana Qaboos to co innego. Podłoże tego budynku pokryte jest dywanem. Dywan składa się z ponad 1,7 miliona węzłów i waży łącznie 21 000 kilogramów. Stworzenie szczegółowego projektu zajęło cztery lata. To drugi co do wielkości kawałek dywanu na świecie mierzący 60 na 70 metrów. Dywan został zaprojektowany tak, aby połączyć trzy style, a mianowicie te z miast Tabriz, Kashan i Isfahan.

Autor: 
alletop10lijstjes.nl / Tłumaczenie: Julia Gortat

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.