Regularne jedzenie fast food związane z problemami z płodnością u kobiet

Kobiety, które regularnie jedzą fast foody a nie wystarczającą ilości owoców, z większym prawdopodobieństwem będą miały trudności z zajściem w ciążę, sugeruje badanie.

Badanie przeprowadzone wśród 5598 kobiet wykazało, że osobom, które jadły fast food cztery lub więcej razy w tygodniu, zajęło prawie miesiąc dłużej, aby zajść w ciążę, niż tym, które nigdy nie jadły fast foodów lub rzadko.

Osoby regularnie żywiące się fast foodami były mniej skłonne do zajścia w ciążę w ciągu roku, jak stwierdza raport w Human Reproduction.

Eksperci stwierdzili, że dobra dieta zwiększa szanse na poczęcie.

Jednakże badania były ograniczone, gdyż polegały ono na relacji kobiet, które musiały pamiętać o tym, co zjadły przed zajściem w ciążę.

Kobiety w Australii, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii i Irlandii były pytane o to, co zjadły w miesiącu poprzedzającym zajście w ciążę z pierwszym dzieckiem.

Położne odwiedzały kobiety w 14-16 tygodnia ciąży i pytały, jak często jadły owoce, zielone liściaste warzywa i ryby, a także jedzenie, takie jak hamburgery, pizza, smażony kurczak i frytki, z fast foodów.

Naukowcy odkryli, że kobietom, które jadły owoce mniej niż od jednego do trzech razy w miesiącu, zajęło średnio pół miesiąca dłużej, aby zajść w ciążę, niż tym, które jadły owoce trzy lub więcej razy dziennie.

Obliczyli także, że kobiety o najniższym spożyciu owoców miały 12% ryzyko, że nie będą w stanie zajść w ciążę w ciągu roku, podczas gdy było to 16% dla tych, które spożywały fast food cztery lub więcej razy w tygodniu.

 

W porównaniu z ryzykiem 8% w grupie jako całości.

Pary zostały wyłączone z analizy, jeśli partner płci męskiej był poddawany leczeniu bezpłodności.

Jednak, podczas gdy naukowcy odkryli związek między spożywaniem owoców i fast foodów a czasem zajścia w ciążę, być może zaskakujące jest to, że ich badania nie wykazały związku z jedzeniem zielonych warzyw liściastych i ryb.

 

Chociaż badanie było duże, zawierało tylko ograniczoną gamę produktów spożywczych.

Informacje na temat diety ojców nie zostały zebrane i możliwe, że inne nieznane czynniki mogły wpłynąć na wyniki - twierdzą naukowcy.

Ale eksperci stwierdzili, że wciąż daje ono dowodów na to, że dieta kobiet przed zajściem w ciążę miała wpływ na ich szanse na poczęcie.

Dr Gino Pecoraro, starszy wykładowca z University of Queensland, który nie był zaangażowany w badania, powiedział: "Ogólnie rzecz biorąc, badanie wspiera to, w co intuicyjnie wierzy większość pracowników służby zdrowia - zdrowa dieta jest dobra dla par próbujących zajść w ciążę. "

Autor: 
Agnieszka Dyba
Źródło: 

BBC

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.