ADHD może być wywołane brakiem snu lub korzystaniem przed snem z telefonów komórkowych i tabletów

  • Naukowcy na jednej z konferencji w Paryżu przyznali, że złe wychowanie może pogłębić chorobę
  • Chodzenie spać zbyt późno, a także patrzenie w ekran do późna w nocy sprzyja chorobie
  • Około trzech czwartych osób z ADHD ma przesunięty rytm dobowy
  • Zaburzenie dotyka jedno na 20 dzieci i nieco częściej występuje u chłopców

ADHD to zaburzenie, które wpływa na zdolność koncentracji i wywołuje agresywne zachowania, zdaniem naukowców może być wynikiem braku snu.

Zespół Nadpobudliwości Psychoruchowej jest wywołane złymi nawykami na przykład późnym kładzeniem się spać lub używaniem przed zaśnięciem telefonów komórkowych i tabletów.

Hipoteza, omówiona na ostatniej konferencji naukowej w Paryżu, będzie karmić przekonanie, że ADHD wywoływane jest, a przynajmniej zaostrza się, złym wychowaniem.

 

Profesor Sandra Kooij z Centrum Medycznego Vu w Amsterdamie, powiedziała: 'Jeśli przyjrzymy się dowodom może nam się wydawać, że ADHD i bezsenność są dwiema stronami tego samego fizjologiczno- psychicznego medalu’.

U około trzech czwartych osób z diagnozą ADHD 'rytm dobowy (dzień-noc) jest opóźniony o około półtorej godziny, powiedziała. Oznacza to, że odczuwają senność później niż inni i kładą się spać później, co skutkuje poranną ociężałością .

Zaburzenie, które dotyka jedno na 20 dzieci, może się pogorszyć z powodu złego wychowania.

Profesor Кооij, która wystąpiła na konferencji Europejskiego College'u Neuropsychofarmakologii w Paryżu powiedziała: ’Rodzi się intrygujące pytanie: czy ADHD powoduje bezsenność czy też bezsenność wywołuje ADHD?'

ADHD dotyka jedno na około 20 dzieci, głównie chłopców

Wielu ekspertów uważa, że zaburzenie ma silny element genetyczny. Ale zdaniem niektórych diagnoza stawiana jest zbyt pośpiesznie – zwłaszcza w przypadku dzieci, których zaburzone zachowanie w dużej mierze jest wynikiem braku wychowania, a nie chorobowego stanu wewnętrznego.

Autor: 
Stephen Adams/Tłum.Emilia Liberda
Źródło: 

Daily Mail 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.